دسته‌بندی نشده

آغاز محاکمه قاتلان داریوش مهرجویی و همسرش/ علنی فقط به شرط حضور!

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، نخستین جلسه دادگاه علنی چهار متهم پرونده مرحوم مهرجویی و همسر وی در دادگاه کیفری یک استان البرز با حضور سه وکیل خانواده مرحوم مهرجویی و مرحومه محمدی‌فر برگزار شد.

فاضلی‌هریکندی رئیس‌کل دادگستری استان البرز در این ارتباط گفت: از روز جاری (27 دی ماه) نخستین جلسه دادگاه علنی چهار متهم پرونده مرحوم مهرجویی و همسر وی در دادگاه کیفری یک استان البرز آغاز شد.

وی به تشریح جزئیات اتهام متهمان پرونده پرداخت و گفت: بر این اساس و با توجه به محتویات تحقیقات، متهم ردیف‌اول به‌اتهام «مباشرت در قتل عمدی مرحوم مهرجویی و مرحومه محمدی‌فر»، «مشارکت در سرقت تعزیری»، «ورود به‌عنف به منزل دیگران»، «تهدید با چاقو»؛ متهم ردیف‌دوم با اتهامات «شروع به قتل عمدی مرحوم مهرجویی»، «مباشرت در ایراد ضرب‌وجرح عمدی به‌نحو وارد آوردن ضربات متعدد به مرحوم مهرجویی»، «مشارکت در سرقت تعزیری»، «ورود به‌عنف به منزل دیگران»؛ متهم ردیف‌سوم با اتهامات «شروع به قتل عمدی مرحومه محمدی‌فر»، «مباشرت در ایراد ضرب‌وجرح عمدی با چاقو به‌نحو وارد آوردن جراحت به بدن مرحوم خانم محمدی‌فر»، «مشارکت در سرقت تعزیری»، «ورود به‌عنف به منزل دیگران»، «اخفای ادلّه جرم» و متهم ردیف‌چهارم با اتهامات «معاونت شروع به قتل عمدی مرحومه محمدی‌فر»، «مشارکت در سرقت تعزیری»، «ورود به‌عنف به منزل دیگران» تفهیم اتهام شدند.

وی یادآور شد: این جلسه به‌صورت علنی و با حضور سه وکیل خانواده مرحوم مهرجویی و مرحومه محمدی‌فر برگزار شد.

رئیس‌کل دادگستری استان البرز در تشریح نحوه پوشش خبری این جلسه رسیدگی توسط رسانه‌ها متذکر شد: مطابق مقررات قانون آیین دادرسی کیفری، امکان انتشار رسانه‌ای جزییات دادگاه وجود ندارد و ممنوع است و با این وصف با توجه به علنی بودن جلسه رسیدگی، منعی برای حضور مردم اعم از نخبگان و دانشجویان در حد ظرفیت سالن وجود ندارد.

رئیس‌کل دادگستری استان البرز با اشاره به اینکه جلسات رسیدگی به‌تشخیص دادگاه و تا زمان اقناع وجدان قضات دادگاه ادامه خواهد داشت تصریح کرد: پس از اتمام رسیدگی، ظرف مهلت قانونی رأی پرونده صادر خواهد شد.

22 مهرماه سال جاری خبر وقوع قتل آقای داریوش مهرجویی و خانم رقیه (وحیده) محمدی‌فر در حوزه قضایی شهرستان فردیس موجبات جریحه‌دار شدن احساسات جامعه هنری و سینمایی کشور شد و بسیاری از مردم و دوستداران هنر را متأثر کرد.

حسین فاضلی هریکندی با اشاره به اینکه دقایقی پس از گزارش وقوع این قتل دادستان فردیس، بازپرس ویژه قتل، عوامل پلیس آگاهی فردیس و استان البرز به‌همراه تیم بررسی صحنه قتل در محل حاضر شدند و موضوع را بررسی کردند گفت: در همان ساعات اولیه قتل، ضمن حضور در محل قتل و نظارت بر روند تحقیقات، گزارشی تهیه و به رئیس قوه قضاییه ارسال شد.

دستور رئیس قوه قضاییه

رئیس‌کل دادگستری استان البرز اضافه کرد: رئیس قوه قضاییه علاوه بر توصیه و تأکید تلفنی، بر سرعت در کشف حقیقت و دقت در روند تحقیقات در جلسه شورای‌عالی قوه قضاییه در 24 مهرماه تأکید کرد و در همین زمینه دستوراتی صادر کرد.

شناسایی و بازداشت متهمان در کمتر از پنج روز

وی با اشاره به اینکه با پیگیری انجام‌شده و تلاش شبانه‌روزی همکاران قضایی و ضابطین در کمتر از پنج روز از وقوع قتل و کمتر از سه روز از دستورات رئیس قوه قضاییه متهمان شناسایی و دستگیر شدند افزود: در ادامه با توجه به وجود ادلّه متقن و کافی علیه چهار متهم حاضر در صحنه قتل، ضمن بازسازی صحنه جرم این متهمان به جرائم ارتکابی اقرار کردند.

دو ماه تلاش در دادسرای فردیس

رئیس‌کل دادگستری استان البرز با تأکید بر اینکه علی‌رغم کشف موضوع در کوتاه‌ترین زمان، دادسرای فردیس به تحقیقات خود ادامه داد گفت: بازپرس ویژه قتل جهت کشف تمام ابعاد موضوع و انگیزه متهمان با نظارت دادستان عمومی و انقلاب فردیس، قریب به دو ماه به تحقیق و بازجویی‌های مکرر از متهمان و استعلام‌های متعدد از پزشکی قانونی و مرکز تشخیص هویت فراجا و بررسی آلات قتّاله مکشوفه از متهمان اختصاص داد.

رفع ایرادات

فاضلی هریکندی ابراز کرد: پس از وصول ایرادات، گزارش جامع پرونده تهیه شد و جلسه مقدماتی اداری تشکیل شد و علی‌رغم اعتقاد دادگاه به تکمیل پرونده، مجدداً نظریه کمیسیون پزشکی قانونی در مورد ابهامات مطروحه از سوی برخی از وکلای پرونده اخذ شد که بر اساس پاسخ ارسالی و اعتقاد دادگاه به مطابقت نظریه با اوضاع و احوال پرونده و اتقان آن و قابلیت تشکیل و برگزاری جلسه دادرسی، دستور تعیین وقت رسیدگی صادر شد و برای روز جاری تعیین وقت شد.

انتهای پیام/.+

[ad_2]

منبع

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا