استانهادسته‌بندی نشده

ساکنان چهارباغ البرز اسیر پاسکاری شهرداری و اداره آب


به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم از کرج، معابر برخی از مناطق چهارباغ در استان البرز از جمله خیابانهای ششم و هفتم ملک آباد که به شهرک حافظیه مشهور هستند، بیش از یک سال است که از طرف شهرداری  چهارباغ به منظور اصلاح معابر و آسفالت، حفاری و جدول‌گذاری شده اما به حال خود رها شده است.

شهرداری چهار باغ کوچه و خیابانهای این منطقه که حدود یک هزار خانواده را شامل می‌شود، در فصل‌های زمستان و بهار که فصل بارندگی است و مشکلات بسیاری از این منظر برای شهروندان ایجاد می شود، حفاری کرده و بدون هیچ‌ تغییر در این ماه‌ها رها کرده و مردم در گل و لای و خاک به منازل خود رفت و آمد می‌کنند.

خانم نجفی یکی از اهالی این منطقه به خبرنگار تسنیم می‌گوید: حدود یک سال است که شهرداری این محل را حفاری کرده و به حال خود رها کرده است، وقتی به شهرداری مراجعه می کنیم، ما را به شورای شهر می‌فرستند، وقتی هم به شورا می‌رویم می‌گویند وظیفه شهرداری است و شهرداری باید این خیابان‌ها را آسفالت کند.

این خانم خانه‌دار ادامه می دهد: در این یکسال وضعیت بهداشتی منازل ما به شدت با مشکل مواجه شده و مدام در گردو خاک و گل‌ولای زندگی می‌کنیم.

خانم شریفی یکی دیگر از اهالی این منطقه ادامه می‌دهد: متأسفانه شهرداری چهارباغ، در این مدت حتی پاسخ شهروندانی که برای پیگیری مراجعه کرده بودند، را نیز نمی‌دهد و مدام امروز و فردا می‌کند.

آقای همتی یکی دیگر از اهالی این منطقه نیز در حالی که روند پیگیری مشکلات این ناحیه را از شهرداری ارائه می‌دهد می‌گوید: در همان ابتدا وقتی خواستند این محل را آسفالت کنند، از آنان خواهش کردیم تا شروع نشدن فصل بارندگی، این کوچه و خیابانها را آسفالت کنند، اما متأسفانه بعد از گذشت حدود یکسال هیچ خبری از آسفالت منطقه نیست.

مشاهدات خبرنگار تسنیم نشان می‌دهد بهسازی چندین خیابان و کوچه در این منطقه مدتهاست نیمه کاره رها شده و فقط وسط کوچه‌ها کانیویی تعبیه شده و مابقی کوچه بدون آسفالت رها شده است.

در برخی از کوچه‌ها بعد از بارش‌های اخیر آب‌گرفتگی‌هایی ایجاد شده است که این آبگرفتگی‌ها، مشکلات بسیاری را برای رفت و امد ساکنان ایجاد کرده است.

 

.

 

خانم سلمانی یکی دیگر از اهالی ساکن این منطقه به خبرنگار تسنیم می‌گوید: آقای شهردار اگر در این نقطه زندگی می‌کرد، آیا حاضر بود، خانواده خود را در کوچه‌های خاکی که با کمترین بارش و بارندگی به باتلاق تبدیل می‌شود، ساکن کند.

او ادامه می دهد: در این یکسال گذشته کارهای خانه‌ها چندین برابر شده چرا که با کوچکترین وزش بادی، گرد و خاک تمام خانه ها را فرا می گیرد و با کوچکترین بارشی گل و لای وارد خانه‌ها می‌شود.

آقای همتی به نزدیک بودن فصل گرما اشاره کرده و ادامه می‌دهد: دیگر فصل خنکی هوا رو به اتمام است و از چند روز دیگر هوا گرم می‌شود، شما کافی است در روزهای گرم به این منطقه بیایید علاوه بر گردوخاکی که در منطقه ایجاد می‌شود، حشرات و حیوانات موذی به شدت افزایش می‌یابد و آنجاست که امان خانواده‌ها گرفته می‌شود.

در میان صحبت‌های اهالی منطقه نکته‌ای جلب توجه کرد. ساکنان این منطقه می‌گویند، در چند ماه گذشته شهرداری موضوع جدیدی را مطرح کرده و گفته است که اول باید انشعابات آب خانه‌ها تهیه و پس از نصب آسفالت خیابان انجام شود.

یکی از اهالی این منطقه می‌گوید: اگر شهرداری به دنبال این باشد که یک بار هزینه آسفالت بدهد و پس از آسفالت کوچه ها، به واسطه این که برای انشعاب آب هر خانه مجبور به کندن آسفالت نشود، کار پسندیده‌ای است اما آیا این کار پسندیده در مدت زمان کم اتفاق می‌افتد؟

این شهروند از اهالی خیابان ششم حافظیه واقع در مهدی‌آباد چهارباغ استان البرز ادامه می‌دهد: وقتی به شهرداری مراجعه‌ می‌کنیم شهرداری می‌گوید باید بروید و انشعاب آب را نصب کرده و لوله‌کشی را انجام دهید و پس از آن آسفالت انجام می شود.

به گفته برخی دیگر از اهالی منطقه، شهرداری به اهالی محل اعلام کرده که ابتدا باید انشعاب و لوله‌کشی آب به منازل انجام شود و سپس آسفالت در کوچه‌ها و خیابانها انجام شود.

یکی دیگر از اهالی محل می‌گوید: ساکنان این منطقه، ساکنانی محروم بوده و بیشتر کارمند و کارگر هستند و یقیناً پرداخت فوری حق انشعاب آب که بین 25 تا 30 میلیون تومان است، فشار زیادی به آنها وارد می‌کند.

این فرد که خودش از کارمندان یکی از ادارات است می‌گوید: با وضعیت گرانی و تورمی که در کشور وجود دارد یک کارمند شاید بتواند آخر سال 10 تا 15 میلیون تومان پس‌انداز کند، آن‌وقت چطور می‌تواند، فوراً و در چند ماه این مبلغ را به اداره آب پرداخت کند.

ملک‌آباد، مهدی‌آباد و شهرک حافظیه که بخشی از شهرستان تازه تأسیس چهارباغ هستند، از پرتراکم‌ترین و پرجمعیت‌ترین نقاط استان البرز محسوب می‌شود که بخش اعظمی ساکنان آن از اقشار کم‌درآمد و ضعیف جامعه محسوب می‌شوند. با این حال شرکت آب و فاضلاب شهرستان چهارباغ اصرار دارد از ساکنان این مناطق مبلغ 25 تا 30 میلیون تومان دریافت کند و پس از آن حفاری‌های لازم برای نصب انشعاب و دیگر موارد مربوطه را انجام دهد که به یقین این خانواده‌ها نمی‌توانند به سرعت این پول را پرداخت کنند.

یکی دیگر از اهالی این منطقه این کار را گروکشی اداره آب و شهرداری از مردم برای دریافت حق انشعاب آب می‌نامد و می‌گوید: با توجه به وضعیت اقتصادی خانوارهای ساکن در این منطقه چطور می‌توان انتظار داشت که حق انشعاب توسط این خانواده‌ها فوری و به سرعت و حتی در دو سه ماهه پرداخت شود، چگونه است که شهرداری چهارباغ به مردم فشار می‌آورد تا زمانی که لوله‌کشی آب انجام نشود، امکان آسفالت خیابان‌ها وجود ندارد؟

خانم دیگری که سرپرست خانوار بوده و در یکی از کوچه‌های این خیابان زندگی می‌کند می‌گوید: یک نفر در این شهر نیست به این آقایان بگوید که یک سرپرست خانوار چگونه می تواند هزینه 25 میلیونی حق انشعاب را فوری پرداخت کند؟ یعنی تا زمانی که این حق انشعاب پرداخت نشود، کوچه‌ها آسفالت نمی شود و ما که نمی‌توانیم پول بدهیم باید همچنان با گردوخاک و گل‌ولای زندگی کنیم؟

این اهالی از مسئولان عالی رتبه در استانداری و شرکت آب و فاضلاب استان درخواست دارند پیگیر این مسئله شوند که به چه دلیل شهرداری، آسفالت کوچه و خیابانها را که مدتهاست انجام نشده به حق انشعاب و لوله کشی آب گره زده و به  مردم می‌گوید تا پول انشعاب پرداخت نشود، از آسفالت خبری نیست.

خبرنگار خبرگزاری تسنیم تلاش کرد با مسئولان شهرداری چهارباغ در این زمینه گفت‌وگو کند که موفق نشد اما همچنان آمادگی دریافت نظرات مسئولان مربوطه را دارد.

انتهای پیام/منبع

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا