دسته‌بندی نشدهمدیریت شهری

علیرضا رحیمی: با رقم بودجه امسال شهرداری همان اقداماتی قابل اجراست که سه سال قبل انجام می‌شد!


نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر کرج گفت: بودجه شهرداری کرج متناسب با وضعیت تورم افزایش یافته و با رقم حدود ۲۱ هزار میلیارد تومان در واقع همان اقداماتی قابل اجراست که سه سال قبل انجام می شد؛ تنها موردی که می تواند این معادله را تغییر دهد شیوه مدیریت درآمد و هزینه هاست.

علیرضا رحیمی در گفت و گو با پایگاه خبری شهرتوبساز، با بیان اینکه جذب ۱٠٠ درصدی و حتی بیش از ۱٠٠ درصدی بودجه در دو سال گذشته، نتیجه تعامل خوب شهرداری و شورای اسلامی شهر بوده است، افزود: تصویب لوایح مناسب در خصوص درآمدهای پایدار و ناپایدار، اعمال بخشودگی و یا بکارگیری سیاست های تشویقی خوب در مواردی چون صدور پروانه و جرایم یا حتی برخی عوارض از دلایلی بود که به جذب کامل بودجه تعیین شده منجر شد.

وی، اثرگذاری مسئله مهمی به نام تورم را در تمام ابعاد یک جامعه مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: تورم، مقوله ای ست که اثر آن بر خانه و زندگی یکایک افراد تا پروژه های کلان شهری مشهود است و شهرداری کرج هم از این قاعده مستثنی نیست. برای مثال در حدود سال ۱۳۹۹ تا ۱۴٠٠، قیمت یک متر جدول بین ۴٠٠ تا ۵٠٠ هزار تومان بود اما این رقم در سال جاری به دو میلیون تومان رسیده است.

رحیمی ادامه داد: قرارداد پروژه بلوار جمهوری سال ۱۴٠٠ با رقمی معادل ۶٠ میلیارد تومان منعقد شد اما این رقم امسال به بیش از ۳٠٠ میلیارد تومان رسیده که همه اینها موید و مبین آثار زیانبار تورم بر اقتصاد شهری و ضرورت اجرای طرح‌ها به ویژه طرح های عمرانی در کوتاه ترین زمان ممکن و با بهترین مواد و امکانات است.

به گفته وی، چنان که ارقام مذکور بیش از ۵ برابر افزایش یافته، بودجه هم نیازمند افزایشی متناسب بود. از این رو نمی‌توان گفت رقم ۲۱ هزار میلیارد تومان برای بودجه شهرداری کرج، بودجه چشمگیری ست.

این عضو شورای اسلامی شهر، با تاکید بر اینکه مدیریت درآمد و هزینه در این میان از اهمیت بسزایی برخوردار است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر کارهای خوبی در این عرصه انجام گرفته که از جمله آنها اجرای پنج تقاطع غیرهمسطح، راه‌اندازی خط ویژه، پیشرفت قابل توجه قطار شهری و بزرگراه شمالی ست.

وی اضافه کرد: اجرای طرح های عمرانی در سطح مناطق و محلات به ویژه در محلات کمتر برخوردار از جمله احداث پارک‌های محله‌ای و زمین‌های بازی و ورزشی نیز پیشرفت خوبی داشته است.

رحیمی، احداث تم پارک ها در مناطق و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی را نیز از نقاط برجسته عملکرد مدیریت شهری در دوره جدید ارزیابی کرد و ادامه داد: اگرچه در این دوره تبدیل شهر به کارگاه عمرانی به تیتر خبری رسانه ها تبدیل نشد اما به واقع این اتفاق در شهر رخ داده است.

وی اذعان کرد: در موارد بسیاری شاهد اجرای همزمان پروژه‌ها هستیم که حتی گاهی این همزمانی اعتراض به حق و منطقی همشهریان را نیز به دلیل ایجاد مشکلات تردد و حمل و نقل به همراه داشته است.

عضو شورای شهر کرج، ضمن عذرخواهی از مردم به دلیل ایجاد وقفه هایی که احداث همزمان این طرح ها در مسیر زندگی و ترددشان ایجاد کرده است، تاکید کرد: ارجاع به مسئله تورم جدی ترین و اصلی ترین پاسخ ما به شهروندان است. تورم مهمترین عاملی ست که سبب شده مجموعه مدیریت شهری سعی در اجرای طرح ها در کوتاهترین زمان ممکن داشته و بکوشد از تحمیل هزینه های بیشتر به شهر و شهروندان جلوگیری کند.


مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا