دسته‌بندی نشده

قلعه متروکه صمصام به بخش خصوصی واگذار شد/ واگذاری 4 کاروانسرای به بخش خصوصی

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، شهاب طلایی در حاشیه بازدید از غرفه البرز در هفدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته اظهار کرد: البرز علی‌رغم وسعت کمی که دارد استانی غنی است و در گونه‌های مختلف گردشگری می‌تواند موفق باشد. 

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره صندوق احیاء و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: همکاری بی‌سابقه‌ای بین صندوق احیاء و اداره کل میراث فرهنگی البرز آغاز شده که همراه با همدلی بوده و به محض استقرار تیم مدیریتی جدید قلعه صمصام را که سال‌ها متروک مانده بود یه سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار شد و قرار است به یک مرکز پذیرایی با تم تاریخی و فرهنگی احیا شود که این گام اول همکاری‌هاست.

طلایی با اشاره به تسریع در مرمت کاخ شهرستانک گفت: چندی پیش به همراهی مدیر کل استان و مقام عالی وزارت از کاخ شهرستاک بازدید شد و پیگیری دسترسی‌ها و انشعابات آب و برق و گاز برای این کاخ انجام شد تا بتوانیم در سال 1403 فاز اول این کاخ را به عنوان یکی از مکان‌های مرتبط با گردشگری به اتمام برسانیم. این موضوع می‌تواند ظرفیت‌های دیگر گردشگری منطقه شهرستانک را با توجه به وجود باغات و طبیعت منطقه فعال کند. 

مدیر عامل صندوق احیاء و بهره برداری ازبناها و اماکن تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی افزود: پیگیری حل تعارضات حقوقی حمام مصباح برای احیای آن هستیم و احیای بناهای تاریخی و حمام طالقان نیز مد نظر قرار دارد. 

طلایی یکی از پروژه مهم محور تاریخی فرهنگی شهرستان کرج را کاروانسرای شاه عباسی عنوان کرد که 25بهمن پاکت مزایده آن بازگشایی می‌شود و با تم پارک موضوعی گردشگری و صنایع دستی به مزایده گذاشته شده است. این اقدام علاوه بر کمک به معرفی صنایع دستی استان می‌تواند این کاروانسرا را به مکانی برای رویدادهای گردشگری تبدیل کند.

‌وی ابراز امیدواری کرد که با واگذاری این بنا به سرمایه‌گذاری دارای اهلیت و صاحب صلاحیت و با رویکردی که برای این محور تاریخی وجود دارد تا پایان سال بنا را به سرمایه‌گذار تحویل دهیم. تلاش می‌شود با برنامه‌ریزی اداره کل تا انتهای دولت سیزدهم موضوع بناهای تاریخی استان را تعیین تکلیف کنیم و نقش خود را به عنوان یک حامی در فرایند واگذاری و مشارکت‌پذیری برای امر احیا انجام دهیم. 

مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی وزارت میراث فرهنگی در مورد کاروانسرای ینگی‌امام گفت: این کاروانسرا قبل از ثبت جهانی و اکنون به دلیل روایت‌های تاریخی آن و همچنین موقعیت استراتژیک از اهمیت خاصی برای صندوق برخوردار است. 

طلایی با اشاره به استقبال خوب سرمایه‌گذاران برای احیا این کاروانسرا تصریح کرد که این کاروانسرا جزو معدود کاروانسراهای ثبت جهانی ماست که مطالبه برای سرمایه‌گذاری و احیای آن بسیار است. قرار بر این بود که پیش از ثبت جهانی سرمایه‌گذار برای احیای این کاروانسرا جذب شود واکنون پس از ثبت جهانی با توجه به حساسیت میراث جهانی نسبت به بناهای ثبت شده در حال استخراج ملاحظات برای جذب سرمایه گذار مناسب هستیم. 

او ابراز امیدواری کرد که بتوان در سال آینده کاروانسرای ینگی‌امام را به همراه سه کاروانسرای دیگر به عنوان سه کاروانسرای ثبتی به عنوان نمونه به بخش خصوصی برای مرمت واگذار کرد. 

این مسئول با بیان اینکه در کمیته ثبت جهانی کاروانسراها رویکرد برای این کاروانسرا بزرگترین مجتمع تاریخی اقامتی با کیفیت بالا در استان باشد اما با توجه به ظرفیت‌های کاروانسرا و عرصه آزاد شده آن دیگر ظرفیت‌های فرهنگی کاروانسرا نیز مد نظر قرار دارد. رویکرد این است که با همکاری استان این کاروانسرا به نوعی از بهره برداری واگذار شود که برای استفاده عموم مردم مناسب باشد.

انتهای پیام/

[ad_2]

منبع

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا