اشتهاردفرهنگی هنری

میراث فرهنگی البرز نسبت به ریزش دیواره امامزاده سلیمان واکنش نشان داد / اوقاف مسئول حفظ و مرمت است

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی البرز در مورد ریزش دیواره امامزاده سلیمان (ع) اشتهارد گفت: دستگاه متولی و پیمانکار باید زیر نظر ناظر عالی از سوی میراث‌فرهنگی کار را انجام می‌داد که متأسفانه مرمت علی رغم مکاتبات متعدد بدون ارسال جزئیات اجرای طرح مذکور آغاز می‌شود.

رحیم خاکی روز پنج‌شنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۲ اظهار کرد: عملیات خاکبرداری سنگینی در روز تعطیل و بدون حضور ناظر میراث فرهنگی در پای دیوار امامزاده انجام شده و با توجه به وجود حفره غیر مجاز پای دیوار سازه دوام نیاورده و متأسفانه بخشی از دیواره فروریخته است.

به گفته مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز «قانون حمایت از مرمت و احیای بافتهای تاریخی ـ فرهنگی» همه دستگاه‌ها و مراکز و نهاد ها را مکلف می‌کند که بناهای تاریخی که در اختیار دارند را با اعتبارات جاری خود مرمت و حفظ کنند.

خاکی ادامه داد: اوقاف هم یکی از دستگاه‌هایی است که باید نسبت به حفظ و مرمت بناهای تاریخی و ثبتی که در اختیار دارد اهتمام داشته باشد و میراث فرهنگی وظیفه نظارت و تعیین چارچوب های حفظ و مرمت را دارد. این امامزاده نیز دارای ارزش بالای تاریخی و فرهنگی و ثبتی است و حفظ و مرمت آن بر عهده مالک است. میراث فرهنگی به عنوان ناظر عالی موظف است چارچوب‌های حفظ و مرمت را  تذکر دهد و به اوقاف نیز تذکرات لازم در این زمینه داده شده است.

او ادامه داد: متأسفانه مرمت امامزاده علی رغم مکاتبات متعدد، بدون ارسال جزئیات اجرای طرح مذکور آغاز می‌شود. عملیات خاکبرداری سنگینی در روز تعطیل و بدون حضور ناظر میراث فرهنگی انجام شده و با توجه به وجود حفره غیر مجاز پای دیوار سازه دوام نیاورده و متأسفانه بخشی از دیواره فروریخته است.

به گفته مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز ناظر عالی اداره کل به محض اطلاع از خاکبرداری سنگین در محوطه وجود حفره ی پای دیوار تذکر به توقف عملیات می‌دهد اما خاکبرداری ادامه می‌یابد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا