دسته‌بندی نشده

4 اثر تاریخی غیرمنقول البرز در میراث ملی ثبت شد

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، رحیم خاکی پیش از ظهر امروز در گفتگو با خبرنگاران از ثبت چهار اثر تاریخی غیرمنقول از البرز در فهرست میراث فرهنگی ملی کشور خبر داد.

وی با اعلام این خبر اظهار داشت: اخیراً پرونده چهار اثر شامل خانه باغ فاتح (خانه هنرمندان فعلی)، انبار تپه شرقی و غربی و نهر مستوفی(امیرکبیر) که با زحمات همکاران معاونت میراث‌ فرهنگی تهیه شده بود، در شورای سیاستگذاری ثبت آثار تاریخی و فرهنگی غیر منقول کشور مورد دفاع قرار گرفته و حائز شرایط ثبت در فهرست میراث‌ فرهنگی ملی کشور شناخته شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز با شرح هر کدام از این آثار گفت: خانه فاتح(خانه هنرمندان کنونی) در دهه 30 شمسی توسط مرحوم فاتح برای اقامت تابستانی خانواده او در جهانشهر و بلوار ماهان فعلی ساخته شده است. این خانه در حال حاضر به مالکیت شهرداری و در اختیار سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری است که زیر نظر اداره کل میراث‌ فرهنگی مورد مرمت قرار گرفته و اکنون به عنوان خانه هنرمندان فعالیت می‌کند.

وی دو اثر دیگر را شامل انبار تپه شرقی و غربی در روستایی به همین نام عنوان کرد که قدمت آن‌ها به دوران تاریخی ـ اسلامی یعنی حدود 1400 یا 1500 سال پیش می‌رسد.

خاکی، در مورد نهر مستوفی (امیرکبیر) گفت: در زمان محمد شاه قاجار (1267ه.ق) به دلیل افزایش جمعیت و کمبود آب تهران توسط میرزا آغاسی (صدراعظم) نهر انتقال آب از رودخانه کرج به تهران به طول 60 کیلومتر کشیده شد. این طرح به دستور امیرکبیر توسط مستوفی الممالک به صورت نهر آجری سرپوشیده تکمیل و به بهره‌برداری رسید که آثاری از معماری نهر در منطقه گرمدره موجود است.

وی ادامه داد: علاوه بر این 4 اثر که اخیراً به ثبت رسیده، دستکندهای صخره‌ای اشتهارد نیز در اردیبهشت امسال به ثبت ملی رسید و در مجموع، امسال 5 اثر تاریخی غیرمنقول از استان البرز در فهرست میراث فرهنگی ملی کشور به ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز ضمن تبریک ثبت این آثار در فهرست میراث ملی کشور این موضوع را اقدامی ارزشمند برای استان و در راستای حفظ و حراست از میراث فرهنگی کشور برشمرد.

انتهای پیام/

[ad_2]

منبع

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا